Sari la conținut

Termeni și condiții

Last updated: March 18, 2026

1. Acordul privind termenii

Prin accesarea sau utilizarea Sunset Predictor, sunteți de acord să respectați acești Termeni de serviciu și toate legile și reglementările aplicabile. Dacă nu sunteți de acord cu oricare dintre acești termeni, vi se interzice utilizarea sau accesarea acestui site. Materialele conținute pe acest site web sunt protejate de legea aplicabilă privind drepturile de autor și mărcile comerciale.

2. Conturi utilizator

When you create an account with us via Google Sign-in or email/password registration, you must provide accurate, complete, and current information. You are responsible for:

  • Menținerea securității contului dvs.
  • Toate activitățile care au loc în contul dvs.
  • Notificarea imediată a noastră cu privire la orice utilizare neautorizată a contului dvs.
  • Ne rezervăm dreptul de a suspenda sau de a închide conturile care încalcă acești termeni. Vă puteți șterge contul în orice moment din setările profilului dvs.

3. Utilizare acceptabilă

Sunteți de acord să nu utilizați Sunset Predictor:

  • În orice mod care încalcă orice lege sau reglementare națională sau internațională aplicabilă
  • Pentru a transmite orice material publicitar sau promoțional nesolicitat sau neautorizat
  • Pentru a uzurpa sau încerca să uzurpați identitatea companiei, a unui angajat al companiei, a unui alt utilizator sau a oricărei alte persoane sau entități
  • În orice mod care încalcă drepturile altora sau în orice mod care este ilegal, amenințător, fraudulos sau dăunător
  • Pentru a vă angaja în orice alt comportament care restricționează sau împiedică utilizarea sau bucuria oricui de serviciu

4. User Content

By uploading photos or other content to the Community Gallery, you:

  • Retain ownership of your original content
  • Grant Sunset Predictor a non-exclusive, worldwide, royalty-free license to display, distribute, and promote your content within the service
  • Confirm that your content does not violate any third-party rights or applicable laws
  • Acknowledge that uploaded content is subject to review and approval before being publicly visible
  • Understand that we reserve the right to remove any content that violates these terms or our content guidelines

5. Licență de utilizare

Planul gratuit acordă permisiunea de a accesa și utiliza Serviciul exclusiv în scopuri personale, necomerciale. Utilizarea comercială — inclusiv încorporarea de widgeturi pe un site web sau o aplicație destinată unei afaceri ori utilizarea API-ului în cadrul unui produs pe care îl comercializați — necesită un plan plătit (Pro sau Business), astfel cum este descris pe pagina noastră de Prețuri. Această licență nu include:

  • Dreptul de a modifica sau copia materialele dincolo de ceea ce furnizează Serviciul în sine
  • Dreptul de a revinde, sublicenția sau redistribui Serviciul în sine
  • Dreptul de a elimina orice mențiuni privind drepturile de autor sau de proprietate de pe materiale
  • Dreptul de a „reflecta” materialele pe orice alt server

Prezenta licență încetează automat dacă încălcați oricare dintre aceste restricții.

6. Planuri plătite, facturare și rambursări

Planurile plătite (Plus, Pro și Business) sunt facturate în avans prin intermediul procesatorului nostru de plăți, Stripe, într-un ciclu lunar sau anual, astfel cum este selectat la finalizarea comenzii:

  • Prețurile sunt afișate în EUR. În prezent nu adăugăm TVA (VAT) la finalizarea comenzii; în funcție de locația dumneavoastră, este posibil să fiți responsabil pentru orice taxe aplicabile.
  • Abonamentul dumneavoastră se reînnoiește automat la sfârșitul fiecărei perioade de facturare până când îl anulați.
  • Puteți anula în orice moment din pagina de facturare, prin intermediul portalului pentru clienți Stripe. Planul dumneavoastră plătit rămâne activ până la sfârșitul perioadei pe care ați achitat-o deja, după care contul dumneavoastră revine la planul gratuit.
  • Plățile nu sunt rambursabile și nu oferim rambursări proporționale pentru perioade parțiale, cu excepția cazurilor în care legislația aplicabilă impune acest lucru.
  • Putem modifica prețurile sau funcționalitățile planurilor cu un preaviz de cel puțin 30 de zile; modificările intră în vigoare începând cu următoarea dumneavoastră perioadă de facturare.

6.1 Susținător fondator — Plus perpetuu

Oferta „Susținător fondator” este o achiziție unică de 29 € care acordă acces Plus perpetuu. Este limitată la 50 de locuri și rămâne deschisă până la 7 septembrie 2026 sau până la epuizarea celor 50 de locuri, oricare survine mai întâi. Nu există reînnoire, nicio factură recurentă și nimic de anulat.

Ce include locul

  • Fără reclame în întreg Serviciul
  • Locuri salvate nelimitate
  • 5 alerte, inclusiv canalele de livrare premium
  • 2 chei API și 200 de cereri API pe zi, pentru uz personal
  • 1 widget cu 2.000 de vizualizări pe lună
  • Toate funcționalitățile adăugate ulterior în Plus, fără costuri suplimentare

Ce înseamnă „perpetuu”

Accesul dumneavoastră Plus durează atât timp cât Sunset Predictor funcționează. Aceasta nu este o garanție că Serviciul va funcționa pe termen nelimitat. Dacă Serviciul se închide, accesul dumneavoastră încetează odată cu el și nu se datorează nicio rambursare după expirarea termenului de 14 zile descris mai jos.

Ce nu este locul

  • Nu este o licență comercială. API-ul și widgetul sunt destinate exclusiv uzului personal. Plus nu a inclus niciodată uzul comercial, iar acest loc nu schimbă acest lucru; Pro este primul plan care permite uzul comercial.
  • Nu este Pro și nici o reducere la Pro. Funcționalitățile Pro și Business nu sunt incluse, iar cei 29 € nu se scad din costul unui abonament Pro. Accesul dumneavoastră Plus perpetuu rămâne activ sub orice abonament plătit și se reia automat dacă îl anulați.
  • Nu este transferabil. Un loc aparține unui singur cont. Nu poate fi vândut, dăruit, mutat pe alt cont sau partajat.

Utilizare rezonabilă

Utilizarea automatizată sau abuzivă a API-ului poate fi limitată ca frecvență.

Rambursări

14 zile, fără întrebări. Scrieți la contact@sunset-predictor.com în termen de 14 zile de la achiziție pentru rambursarea integrală a celor 29 €; locul este apoi eliminat din contul dumneavoastră. Aceasta acoperă și dreptul de retragere din UE pentru serviciile digitale. După 14 zile, achiziția este definitivă.

Înainte de a cumpăra

  • Aveți nevoie de un cont Sunset Predictor. Dacă nu sunteți autentificat, la finalizarea comenzii vi se cere mai întâi să vă autentificați sau să creați un cont.
  • Activarea este imediată. Odată ce plata este finalizată, contul dumneavoastră devine Plus, permanent. Chitanța este emisă de Stripe.
  • Dacă aveți deja un abonament plătit, puteți cumpăra direct. Abonamentul dumneavoastră este anulat automat la finalizarea plății, astfel încât facturarea recurentă se oprește — însă timpul deja plătit nu se rambursează.

Prețul este final. Nu se percepe TVA (VAT).

7. Proprietate intelectuală

Serviciul și conținutul său original, caracteristicile și funcționalitatea sunt deținute de Sunset Predictor și sunt protejate de legile internaționale privind drepturile de autor, mărcile comerciale, brevetele, secretele comerciale și alte legi privind proprietatea intelectuală.

Datele meteo sunt furnizate de OpenWeather și sunt supuse termenilor lor de utilizare. Predicțiile apusului și scorurile de calitate sunt calculate folosind algoritmi proprietari dezvoltați de Sunset Predictor.

8. Disponibilitatea și acuratețea serviciului

Ne străduim să oferim un serviciu de încredere, dar nu garantăm:

  • Că Serviciul va fi disponibil în orice moment, fără întreruperi
  • Că Serviciul va fi lipsit de erori, bug-uri sau vulnerabilități de securitate
  • Acuratețea, fiabilitatea sau exhaustivitatea predicțiilor apusului
  • Că datele meteo de la furnizori terți vor fi întotdeauna exacte sau actualizate

Serviciul depinde de API-uri terțe (OpenWeather) și poate fi afectat de disponibilitatea, acuratețea sau modificările serviciilor lor. Ne rezervăm dreptul de a modifica, suspenda sau întrerupe orice parte a Serviciului în orice moment, fără notificare.

9. Declinare a responsabilității

Serviciul este furnizat "ca atare" și "așa cum este disponibil". Sunset Predictor nu oferă nicio garanție, expresă sau implicită, și prin prezenta declină și neagă toate celelalte garanții, inclusiv, fără limitare, garanții sau condiții implicite de vandabilitate, adecvare pentru un anumit scop sau neîncălcare a proprietății intelectuale sau alta încălcare a drepturilor.

Predicțiile apusului sunt estimări bazate pe date meteo și condiții atmosferice. Calitatea reală a apusului poate varia. Nu garantăm și nu facem nicio declarație cu privire la acuratețea, rezultatele probabile sau fiabilitatea predicțiilor apusului. Utilizarea Serviciului și încrederea în predicții se face pe propriul risc.

10. Limitări ale răspunderii

În niciun caz Sunset Predictor, directorii, angajații, partenerii, agenții, furnizorii sau afiliații săi nu vor fi răspunzători pentru daune indirecte, incidentale, speciale, consecvente sau punitive, inclusiv, fără limitare, pierderi de profit, date, utilizare, fond comercial sau alte pierderi necorporale, rezultate din:

  • Accesul sau utilizarea dvs. sau incapacitatea de a accesa sau utiliza Serviciul
  • Orice comportament sau conținut al oricărei terțe părți pe Serviciu
  • Orice conținut obținut din Serviciu
  • Accesul neautorizat, utilizarea sau modificarea transmisiilor sau conținutului dvs.
  • Încrederea în predicțiile apusului sau datele meteo furnizate prin Serviciu

11. Încetare

Putem înceta sau suspenda contul dvs. și accesul la Serviciu imediat, fără notificare prealabilă sau răspundere, pentru orice motiv, inclusiv, fără limitare, dacă încălcați acești Termeni de serviciu.

La încetare, dreptul dvs. de a utiliza Serviciul va înceta imediat. Dacă doriți să vă închideți contul, puteți face acest lucru ștergându-vă contul din setările profilului.

Toate prevederile acestor Termeni care, prin natura lor, ar trebui să supraviețuiască încetării, vor supraviețui, inclusiv prevederile privind proprietatea, declinările de garanție, despăgubirea și limitările de răspundere.

12. Despăgubire

Sunteți de acord să despăgubiți, să apărați și să exonerați Sunset Predictor și licențiatorii, angajații, agenții și afiliații săi de și împotriva oricăror reclamații, răspunderi, daune, pierderi și cheltuieli, inclusiv onorariile rezonabile ale avocaților, care decurg din sau sunt legate în vreun fel de accesul sau utilizarea Serviciului de către dvs., încălcarea acestor Termeni sau încălcarea oricăror drepturi ale altora.

13. Legea aplicabilă

Acești Termeni vor fi guvernați și interpretați în conformitate cu legile jurisdicției în care funcționează Serviciul, fără a ține cont de prevederile conflictuale de legi.

Eșecul nostru de a impune orice drept sau prevedere a acestor Termeni nu va fi considerat o renunțare la aceste drepturi.

14. Soluționarea litigiilor

Dacă aveți orice dispută cu noi, sunteți de acord să ne contactați mai întâi la contact@sunset-predictor.com și să încercați să rezolvați disputa în mod informal. Dacă nu putem rezolva disputa în termen de 30 de zile, oricare dintre părți poate urmări soluționarea formală a disputei.

15. Modificări ale Termenilor

Ne rezervăm dreptul de a modifica sau înlocui acești Termeni în orice moment, la discreția noastră. Dacă o revizuire este materială, vom oferi un preaviz de cel puțin 30 de zile înainte ca noii termeni să intre în vigoare. Ceea ce constituie o modificare materială va fi stabilit la discreția noastră.

Continuând să accesați sau să utilizați Serviciul nostru după ce revizuirile intră în vigoare, sunteți de acord să respectați termenii revizuiți.

16. Separabilitate

Dacă orice prevedere a acestor Termeni este considerată inaplicabilă sau invalidă, acea prevedere va fi modificată și interpretată pentru a îndeplini obiectivele acelei prevederi în cea mai mare măsură posibilă conform legii aplicabile, iar celelalte prevederi vor continua să producă efecte depline.

17. Contactați-ne

Dacă aveți întrebări despre acești Termeni de serviciu, vă rugăm să ne contactați la:

contact@sunset-predictor.com